Zavařování angreštu

Angreštový kompot

Angeršt, sklenice na zavařování, voda
Na cukrový nálev: 1 l vody, 0,75 kg cukru

Angrešt opatrně předvaříme ve vodě teplé kolem 65 °C a to po dobu 5 minut. Pak ho zchladíme ve studené vodě, nasypeme do sklenic a zalijeme horkým nálevem. Angrešt sterilujeme ve sklenicích o obsahu 1 l 20 minut při teplotě 85 °C nebo ve sklenicích o obsahu 0,5 l a to po dobu 15 minut při teplotě 85 °C.

Angreštový kompot II

1000 g angreštu, 750 g cukru, citronová šťáva, pomerančová kůra, 6 polévkových lžic vody.

Na kompotování se hodí nejlépe angrešt velkozrnný, vyzrálý, ale tuhý. Jsou-li plody neobyčejně velké, propícháme je koštěnou tenkou jehlicí (v dnešní době stačí velká štepovací jehla), aby při vaření nepopraskaly. Takto připravený, dříve ovšem očištěný angrešt dáme na několik minut do vařící vody změknouti. Jakmile se tak stalo, vybereme ihned angrešt dírkovanou neběračkou a dáme na větší síto. Ponoříme je jej do studené vody, aby angrešt zůstal pěkně celistvý a zelený. Odsáknutý dáme na větší mísu a zalijeme následujícím cukerným roztokem.

Na jeden kg angreštů uvaříme 750 g kusového cukru asi se 6 lžicemi vody v kamenném kastrolku na tenší nitku. Vychladlý cukr nalijeme na angrešt na míse, přikryjeme poklicí a necháme v chladu dva dny odležeti. Pak z angreštu slijeme svařený cukr a povaříme na kastrolku. Mezi varem sbíráme pěnu a přidáme do cukru šťávu z půl citronu a kůru z půl pomeranče. Povařený a prochladlý cukr nalijeme znovu na angrešt a necháme v něm volným varem asi 5 minut na okraji plotny povařit. Pak naplníme ovocem se šťávou připravené sterilované sklenice, zavíčkujeme a necháme v přístroji asi 6 minut při 75 °C v páře povařit. Sklenice necháme v přístroji vychladnout a za tři dny se přesvědčíme, zda na nich víčka pevně drží. Jinak je ještě jednou při téže teplotě po 5 minut přesterilizujeme.Angreštový kompot III

Cukerný roztok - na 1 litr vody svaříme 400-500 g krystalového cukru

Tvrdší angrešt opereme a dáme na cedník okapat. Ostrým nožem zbavíme bobule okvětí i stopky a vkládáme je do mísy. Potom větší jehlou (špendlíkem) bobule propícháme a naplníme jimi sklenice. Protřepeme, aby se angrešt šlehl a teprve potom je do 3/4 zalijeme vlažným cukerným roztokem. Necháme nejméně půl dne stát, aby angrešt dobře vstřebal cukerný roztok. Sklenice uzavřeme, víčka překontrolujeme a vložíme do hrnce. Dbáme na to, aby se sklenice navzájem nedotýkaly. Zalijeme vodou na výšku malíčku, výše nad víčka, přikryjeme poklicí a vaříme. Od bodu varu sterilizujeme 20 - 25 minut. Po zchladnutí kontrolujeme, zda se víčka dobře přichytila.

Angrešt s rybízem

angrešt, rybíz, 1 lžička cukru, 4 tablety sacharinu

Dávka na skleničku 0,33 l. Sterilizujeme 10 minut v 60-70 ºC.