Zavařování cuket

Pasta z cukiny na topinky

3 kg cukiny, 1 škvařené sádlo, 1 kg cibule, 150-200 g sójové omáčky, 2 sáčky Vegety, 2 větší rajčatové protlaky, 1-2 kávové lžičky chilli koření, 3 hlavičky česneku.

Cukiny pokrájíme na menší kostičky, dáme na osmaženou cibuli na sádle, přidáme česnek nakrájený na plátky a ostatní přísady kromě protlaku. Dusíme 30 minut. Pak přidáme protlak a dusíme 5 minut. Horké dáme do sklenic a sterilujeme.

Cuketové pepřenky

5 kg cukin, 1 kg cibule, 5 lžic soli, 5 lžic cukru, 0,5 l octa, 0,2 l oleje, 1 sáček mletého pepře.

Nastrouhat cukinu, nakrájet cibuli, prosypat solí, nechat přes noc uležet. Smíchat se směsí a napěchovat do sklenic, sterilovat 20 minut při 80 °C.Cuketová čalamáda

2-3 cibule, cuketa podle velikosti asi tak 0,5-0,7 kg, 1 hlavička česneku, rajský protlak, kečup asi tak 0,2dcl, lžička pálivé papriky, mletý zázvor (čerstvý je lepší) - asi 5 lžiček, lžička soli, lžička pepře, lžička kari, 5 lžic octa, 5 lžic sojové omáčky, 2 lžičky deka.

Cuketu můžete nakrájet na kostky nebo nastrouhat, cibule nakrájená na kostičky nebo proužky, podle toho jak chcete. Cuketu a cibuli nechte osmahnout na oleji. Postupně přidáme všechny ostatní suroviny a dusíme asi třičtvrtě hodiny, po té naplníme do skleniček,horké hned otočíme, nemusí se sterilovat, pokud to za sezónu spotřebujete.

Cuketová hořčice

2000 g cukety, 1 palice česne­ku, 2 feferony, 1 dl octa, 2,5 dl oleje, 130 g cukru, 80 g so­li, 2 lžičky mletého pepře, 1 středně velká plnotučná hořčice.

Cukety oloupeme, nakrájíme na malé kostičky a vaříme se všemi přísadami zhruba 1 hodinu. Po uvaření rozmixujeme a propasírujeme přes síto. Horkou směs plníme do sklenic. Dáváme víčka a běžně sterilujeme.