Zavařování hrušek

Hrušky vždy loupeme a zbavujeme jádřinců, okvětí a stopky s cévními svazky. Připravíme si vodu s kyselinou citronovou nebo s octem. Kousky jablek sem dáváme proto, aby nezhnědly.

Kompot z hrušek

30-35 g cukru, 1 l vody, 1 ks skořice (kousek), 2 ks hřebíčku, hrušky

Přebrané a omyté hrušky oloupeme a popřípadě překrojíme, setřeseme do sklenic. Vodu s 30-35 g cukru necháme projít varem varem a tímto nálevem upravené ovoce zalijeme (Nálev používáme teplý, ne horký!). Pak uzavřeme sklenice víčky a sterilizujeme při teplotě 85 °C 25 minut.

Kompot z hrušek II

Hrušky, citrón na kolečka, hřebíček, celá skořice, cukr, voda.

Hrušky rozkrojíme na čtvrtky, oloupeme, vekrájeme střed a vložíme do vody s citronovou šťávou aby nezhnědly, než si připravíme dostatečné množství. Naskládáme hrušky do sklenice a to do poloviny objemu, vložíme kolečko citronu, tři hřebíčky a kousek celé skořice. Poté hruškama doskládáme sklenici, přidáme tři lžíce krystalového cukru a dolejeme studenou vodou asi 1-1,5 cm pod okraj. Očistíme suchou čistou utěrkou vrch sklenice a zavíčkujeme. Zavařujeme v zavařovacím hrnci asi třičtvrtě hodinky na 90 °C.Zavařené hrušky

5 kg hrušek, kyselina citrónová, 4 citróny, cukr krystal, hřebíček, cleá skořice, zavařovací sklenice.

Hrušky se musí oloupat a nakrájet na měsíčky a vykrájet jadřince. Pak je skládáme do zavařovacích skleniček, ale jen do půlky, pak přidáváme tři až čtyři hřebíčky, kousek celé skořice, 3 až 4 lžíce cukru krystal podle toho jak jsou sladké a také kolečko citrónu, aby nám nezhnědly a též kyselinu citronovou té dáme do skleniček tak čtvrtku malé lžičky. A potom vše zalijeme studenou vodu a řádně utěsníme víčko a vaříme tak 50 minut na 90°C.

Opilé hrušky

Na 1,5 kilogramu pevných, dobře vyzrálých hrušek potřebujeme 500 ml vody, 250 gramů cukru, 1 vanilkový cukr, 300 ml rumu a šťávu z jednoho citronu.

Vodu s cukrem a polovinou dávky rumu svaříme, do vychladlého nálevu nalijeme zbylý rum. Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na řezy. Ihned je vložíme do citronovou šťávou okyselené vody, aby nezhnědly. Po částech je vkládáme do sklenic, zalijeme nálevem a sterilujeme asi 15 minut při 85 °C.

Hrušky v medu

Nálev: na 1 litr vody stačí 200 až 250 gramů medu.

Hrušky oloupeme a zbavíme jádřinců, švestky rozpůlíme a vypeckujeme. Med s vodou povaříme a sebereme z něho pěnu. Ovoce naskládáme hustě do sklenic a zalijeme vlažným nálevem. Ihned zavíčkujeme a sterilujeme 25 minut při 90 °C.