Zavařování hub

Houby v octě

čerstvé houby, 1 a 1/2 litru vody, 1/2 litru octa, 1 deko, 20 cukerinů.

Houby nakrájíme a povaříme v osolené vodě asi 10 min. Odebereme pěnu a plníme do sklenic. Přidáme cibuli a zalijeme horkým nálevem. Nesterilizujeme pouze otočíme dnem vzhůru.

Nakládání hub bez sterilizace

1800 ml vody, 400 ml octa, 1 deko, 6 lžic cukru, 10 ks cukerinu, 4 kuličky nového koření, 2 bobkové listy, houby .

Připravíme si nálev podle běžného postupu - vše svaříme. Pak nakrájíme houby na větší kousky a dáme vařit do osolené vody. Vaříme 1-2 min a sbíráme pěnu, kterou vyhodíme. Scedíme přes cedník a přelijeme horkou vodou, která houby krásně propláchne. Stále teplé houby plníme do připravených sklenic, zalijeme horkým nálevem a nesterilizujem.

Zavařování hub

1000 g hub, 70 g cukru, 25 g soli, 850 ml vody, 300 ml 3 % octa, bobkové listy, hořčičné semeno, kuličky pepře, kuličky nového koření, sůl.

Houby očistíme, zbavíme červivých částí a podle potřeby nakrájíme na kousky velké 2-3 cm, menší necháme celé. Nejprve je předvaříme 5 minut v osolené vodě (na 1 litr vody dáme 20 g soli). Do připravených půllitrových sklenic dáme na dno po jednom bobkovém listu, několik kuliček pepře a nového koření a 1/2 lžičky hořčičného semene. Připravíme si sladkokyselý nálev a to tak, že cukr (70 g) se solí (25 g) smícháme s 850 ml vody a 300 ml octa, přivedeme ho k varu a ihned odstavíme. Předvařené houby vložíme do sklenic, zalijeme vychladlým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 25-30 minut při teplotě vody 100 °C. Houby necháme nejméně 3-4 týdny uležet v chladnu a temnu!Zavařování hub

Houby, sůl, pepř.

ZHouby nakrájíme na námi oblíbené kousky, (plátky, kostičky...), dáme do mísy, osolíme, mírně opepříme a důkladně promícháme. Necháme 20 min. odležet. Touto směsí naplníme skleničky přesnidávek 1 cm pod okraj. (Pozor! Použijte klasické skleničky se závitem, ne ty novější s jemným závitem)! Naplněné a uzavřené je naskládáme do hrnce (na dno kousek látky, nebo kapesník) a přivedeme k varu. Vaříme na mírném ohni cca 1 hodinu. Občas zkontrolujeme hladinu vody, měla by být těsně pod víčka a doléváme vařící vodou třeba z varné konvice. Při vytahování víčko mírně povolíme a upustíme trochu vzduchu a ihned zpět zatáhneme. Tím se uvolní ze skleničky přetlak a po vychladnutí perfektně drží, víčka při chladnutí lupou, to je známka, že víčko chytlo.

Houby v sladkokyselém nálevu

Čerstvé a čisté houby opereme ve studené vodě. Malé pouze nařízneme (nožky), větší podélně rozkrojíme. Takto připravené je předvaříme 5 - 7 minut ve vařící osolené vodě (spolu se solí přidáme trochu octu, aby se houby nevybělily). Potom je dáme do studené vody a necháme je ochladit, odkapat a rozdáme je do připravených sklenic. Houby prokládáme propláchnutým kořením - bobkový list, hořčičné semínko, nové koření, pepř, a přísadami - řezy cibule, mrkve, křenu. Houby zalijeme horkým nálevem. Nálev se obvykle připravuje z vody s cukrem a solí, před koncem varu se přidává ocet. Sklenice hned uzavřeme a sterilujeme 20 - 30 minut.