Zavařování masa

Veškeré maso i uzeniny zavařujeme raději tepelně upravené, ať už vyuzením, povařením nebo třeba pečením.

Konzervování klobás a párků

tepelně upravené klobásy nebo párky, 5 l vody, 150 g soli

Před vložením do sklenic předvařené, nebo jinak tepelně upravené klobásy nebo párky opláchneme v horké vodě, necháme je okapat a pak čistýma rukama plníme do sklenic tak, aby nebyla přeplněny, klobásy pomačkané a pokřivené. Naplněné obaly zalijeme studeným 3 % studeným lákem, který jsme předem nechali dobře převařit po dobu 5 minut a pak vychladnout. Dobře uzavřené sklenice vkládáme do vody teplé 80 °C, pak teplotu vody necháme stoupnout na 90 °C a sterilujeme asi 35 minut.

Paštika I

8 kg syrových odřezků, 6 cibulí, velkou hrst česneku, 2 hrsti škvarků, játra, muškátový oříšek, hřebíček, bílý pepř, 3 lžíce jugoslávské vegety, sůl, drcený kmín, 10 vajec, bobkový list, nový koření

Pomeleme syrové odřezky a cibule, česnek a škvarky, játra, muškátový oříšek, hřebíček, bílý pepř, vegetu, sůl, drcený kmín, vejce, bobkový list, nový koření. Promícháme, 1 den necháme odležet. Plníme do skleniček od přesnídávky do 3/4 a vaříme 2 hodiny na 100 ºC.

Sterilované vepřové ve vlastní šťávě

Podle velikosti sklenice: Sklenice 1 l = 1 lžička soli, sklenice 0,7 l = 3/4 lžičky soli, sklenice 0,5 l = 1/2 lžičky soli.

Maso v celku nebo nakrájené na větší kousky dáme do sklenice do výše 2,5 cm pod okraj. Na dno sádlem vymazané sklenice dáme sůl dle velikosti sklenice. Sterilujeme 1,5 hodiny a druhý den znovu 1 hodinu.Paštika II

1/2 kg vepřových nebo králičích jater, 1,30 kg bůčku, 2 cibule, 2 rohlíky, 2 vejce, sůl, nové koření, majoránka

Cibule a bůček se dusí na kostičky 1/2 hodiny s kořením. Umeleme namočené rohlíky, udušené maso, játra, přidáme vejce, dochutíme, 3/4 hodiny zavařujeme. Neplníme plné sklenice, pomazánka vařením nabude.

Vepřový guláš sterilovaný

1 kg vykoštěného mírně tučného vepřového plecka, 150 g cibule, 80 g vepřového škvařeného sádla, 30 g soli, 10 g sladké mleté papriky, mletý černý pepř, vývar z kostí, kmín, sůl

Vepřové plecko nakrájíme na větší kostky zbavené kůže. Na sádle orestujeme drobně nakrájenou cibuli dozlatova, pak přidáme maso. Osolíme, okořeníme mletým černým pepřem a kmín, zamícháme a dusíme až maso pustí šťávu. Přidáme červenou papriku a podlijeme trochou vývaru z kostí. Maso dusíme, občas mícháme, mírně podléváme vývarem. Jakmile maso přestane být uvnitř krvavé, vyjmeme ho, šťávu necháme ještě chvíli povařit. Maso plníme do připravovaných obalů a doléváme nejlépe přecezenou šťávou tak, aby bylo úplně ponořené. Dobře uzavřené sterilujeme 30-35 minut ve vodě horké do 100 °C.