Zavařování švestek

Švestky opereme a pečlivě osušíme. Buď je necháme vcelku, nebo je rozpůlíme a vypeckujeme. U některých receptů se používají švestky oloupané. To pak plody spaříme horkou vodou, rychle ochladíme a oloupeme.

Švestková povidla

3,5 kg švestek, 0,75 kg cukru, 2d cl octa

3 a půl kg švestek vyloupat do pekáče husáku, zasypat 3/4 kg cukru a zalít necelými 2 dl octa. Nechat 24 hodin stát, potom můžeme umlít nebo rovnou dát do trouby a zapnout zespoda naplno. Když začnou vařit, stáhnout teplotu na 50°C a nechat asi 4 hodiny propékat. Nemíchat. Plnit horké do suchých sklenic a zavíčkovat.

Švestkový džem

900-1000 g švestek, 100 g vlašských ořechů, 1 dcl červeného vína nebo hroznového džusu, 500 g želírovacího cukru ( 2:1 )

Švestky opereme, vypeckujeme a buď najemno nakrájíme nebo jednoduše rozmixujeme (ne uplně na kaši). Dáme do kastrolu a přidáme nasekané nebo pomleté ořechy, víno a cukr. Za míchání uvedeme do varu. Vaříme 3 min. Pak nalijeme do čistých sklenic, zavičkujeme a otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.Švestkový džem II

Zralé švestky s jemnou slupkou. Na 1 kilogram švestek je třeba 500 gramů cukru, balíček práškové směsi k přípravě džemů a marmelád (např. Želírfix) a 2 gramy kyseliny citronové.

Dobře oprané švestky rozpůlíme a vypeckujeme. Větší polovinu švestek rozemeleme nebo prolisujeme. Polotovar odvážíme pro jednu dávku a v nízkém kastrolu, podlité vodou, vaříme asi 5 minut. Přidáme Želírfix promíchanou s cukrem (200 gramů na sáček) a za stálého míchání prudce vaříme až do zhoustnutí. Poté po částech přidáme zbylý cukr, zbylé švestky a dále vaříme. Ke konci varu dáme kyselinu citronovou. Po zrosolovatění horký džem nalijeme do sklenic po okraje, hned upevníme víčka a obrátíme dnem vzhůru.

Švestkové čatní s mandlemi

Na 900 gramů švestek potřebujeme 1 cibuli, 1 lžíci nastrouhaného zázvoru, 200 ml pomerančové šťávy, 100 ml červeného vinného octa, 100 gramů rozinek, 50 gramů hnědého cukru, 1 lžíci mleté skořice, 2 chilli papričky a 20 gramů loupaných mandlí.

Omyté švestky vypeckujeme a pokrájíme na kousky, cibuli na kostičky. Vše kromě mandlí vložíme do kastrolu a přivedeme k varu. Na mírném ohni vaříme asi 30 minut, dokud švestky nezměknou. Na závěr vmícháme na proužky pokrájené mandle a ještě povařte 5 minut. Směs nalijte do nahřátých sklenic a uzavřete. Nechte vychladnout dnem vzhůru.

Jablková marmeláda s hruškami a švestkami

Na 1 kilogram protlaku ze stejného podílu méně zralých jablek, vyzrálých švestek a hrušek potřebujeme 500g cukru, případně trochu kyseliny citronové.

Připravená jablka a hrušky (i se slupkou a jádřincem) a vypeckované švestky rozkrájíme na malé kousky. Vše podlijeme trochou vody a dusíme doměkka. Vše pak prolisujeme. Protlak odpařujeme v širokém kastrolu 10 minut, přidáme čtvrtinu stanovené dávky cukru a povaříme. Za 5 minut pomalu přidáváme zbylý cukr. Vařící hotovou marmeládu lijeme do skleniček až po okraje. Potom zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.